Arhološki park

Oglejte si galerijo

Arheološki park

Simonov zaliv se kot arheološko najdišče omenja že v 16. stoletju. Prva arheološka izkopavanja so potekala že leta 1922 in ob tem so prvič izmerili tudi ostanke pristanišča.

Stanovanjski del naše vile se razteza na površini 3000 m², od katerih sta dva dela sedaj delno vidna - številni črno-beli mozaiki vile so pokriti z zaščitnimi plastmi. Bivalni prostori so razporejeni okrog notranjega dvorišča, celoten kompleks pa je z daljšim hodnikom (portikom) povezan s pristaniščem. V zaledju vile so bili odkriti tudi ostanki vodovoda, ki je bil speljan pod zemljo po glinenih ceveh in je kompleks vile oskrboval z vodo.

Novejša izkopavanja so prinesla pomembne nove podatke o zgodovini vile: gradili so jo med letoma 25-10 pr. n. š., med letoma 50-70 n. š. pa so bili nekateri stanovanjski deli že opuščeni. Hodnik in še posebej pristanišče sta bila v uporabi skozi daljše obdobje. Pri izkopavanjih so bile odkrite različne najdbe, iz katerih se da rekonstruirati življenje prebivalcev v vili in gospodarske dejavnosti, s katerimi so se ukvarjali. Nekateri od najdenih predmetov so na ogled v Pomorskem muzeju Sergej Mašera v Piranu in v Pokrajinskem muzeju Koper.

Še posebej pomembno je pristanišče vile, ki je bilo s preko 7000 m² površine eno največjih na zahodni obali Istre. Robnik in pomol, ki je še v 19. stoletju imel bronaste prstane za privezovanje ladij, sta danes pokrita s kopališko strukturo. Ostanki valobrana pa so še vedno vidni v morju, vendar pod morsko gladino, saj je nivo morja danes za 1,6 m višji kot v rimski dobi. Jugozahodno od pristanišča so pod vodno gladino vidni tudi masivni kamniti bloki, ki so bili verjetno del skladiščnih prostorov pristanišča. Pristanišče je ostalo v uporabi do zgodnjega srednjega veka - v podvodnih raziskavah so namreč odkrili tudi lesene elemente, datirane s C14 radiokarbonsko metodo v to obdobje: verjetno predstavljajo ostanke lesenih privezov iz tega časa, ko je bila gladina morja že precej višja kot v rimskem obdobju, in zatorej tvorijo zelo redke dokaze, povezane s pomorskimi dejavnostmi zgodnjega srednjega veka.

Trenutno v parku hitijo s pripravami na prvomajsko otvoritev arheološkega parka z modernim načinom predstavitve:

Zagotovljene bodo ustrezne zaščitne konstrukcije, ki bodo dolgoročno zagotovile ohranitev restavriranih mozaikov. Za potrebe ustrezne prezentacije bodo restavrirane tudi zidne arhitekturne ostaline rimske obmorske vile »in situ«, saj jih je le tako mogoče predstavljati in ustrezno interpretirati za obiskovalce.

V parku bodo vzpostavili interpretativni center, sestavljen iz povezanih mobilnih enot, ki bo z vsebinami in aktivnostmi omogočil boljšo prepoznavnost in razumevanje arheološkega najdišča in antične dediščine. Informacijska dostopnost bo povečana z virtualnim vodnikom po najdišču.

Prav tako bo prezentiran podvodni del najdišča s kamnitimi ostanki rimskega pristanišča in zgodnjesrednjeveških lesenih privezov: to bo pomenilo vzpostavitev prvega podvodnega arheološkega parka v Sloveniji.

V povezavi s tem se načrtuje tudi zasnova in izvedba kolesarskih in pohodnih poti po arheoloških najdiščih na Obali in zaledju (ARHEOTUR) ter zasnova pomorskega itinerarja, ki bo po antični pomorski poti vodila po arheoloških najdiščih.

Sign In